Casa Batlló (dom Batlló 1904-1906) jest jeszcze jednym świadectwem wielkiego talentu i nieograniczonej siły twórczej architekta.

Forma fasady, dachu, okien i wnętrz są rezultatem jego własnych i zaczerpniętych przemyśleń nad architekturą. Gaudí wychodził z założenia, że wszystkie możliwe formy znajdują się w przyrodzie, której nie należy naśladować, tylko przeanalizować i zrozumieć proces tworzenia tych form. Jego własna analiza form elementów przyrody  pozwalała mu zmierzyć się z wyzwaniami, które sam sobie stawiał.

Formy plastyczne na fasadzie i we wnętrzu domu Batlló są jak utwór, za pomocą którego Gaudí chce przekazać jakąś ideę, historię. Interpretacja jest dowolna, wyobraźnia nie zna granic, więc można fantazjować: dom kości, karnawałowe konfetti, ptasie gniazda, maski, kapelusz arlekina, smok… Wtajemniczeni najczęściej interpretują ornamentykę fasady nawiązując do legendy św. Jerzego, patrona Katalonii.

[Legendarny, dzielny rycerz pokonał żarłocznego smoka, który zagrażał mieszkańcom pewnego miasteczka. Uratował zastraszonych obywateli i w nagrodę otrzymał rękę księżniczki…]

To właśnie na fasadzie znajdziemy figurkę rycerza z mieczem, a wykończenie dachu przypomina grzbiet smoka… Wiele innych elementów dekoracyjnych potwierdza tę interpretację związaną z legenda Katalonii. Całkiem możliwe, że Gaudí, wielbiciel i propagator katalońskiej kultury chciał oddać hołd swojej ojczyźnie.

Elewacja zdobiona ceramiką, która błyszczy w śródziemnomorskim świetle nadała budynkowi kolorytu niespotykanego dotychczas na zewnętrznych fasadach.

Ornamentyka domu jest odą do form, barw i światła.

 

 

Fasada Dom Batlló (Casa Batlló) w Barcelonie architekta Antonia Gaudiego jest wybitnym dziełem.

Jak każde dzieło Gaudí’ego, tak i dom Batlló wyróżnia się nie tylko swoją symboliką i ornamentyką, ale i technicznymi rozwiązaniami wniesionymi w strukturę budynku. Nie należy zapominac, ze Gaudí byl przede wszystkim architektem, choć dominował nad wszystkimi sztukami plastycznymi. W przypadku domu Batlló, zastosował efektywne rozwiązania strukturalne, które później rozwinął w domu Milà.

Funkcjonalność i sztuka, architektura i wzornictwo spójnie połączone ze sobą są znakiem rozpoznawczym dzieł Antonia Gaudí’ego. Tak jest i w przypadku domu Batlló. Jednym z przykładów jest wewnętrzna klatka schodowa, gdzie architekt dozuje rozmiar okien i kolor ceramiki w taki sposób, aby umożliwić jak najlepsze oświetlenie całej przestrzeni. Płaski dach nad strychem, bajecznie udekorowany, skrywa zbiorniki na wodę i szyby wentylacyjne, tworząc las poskręcanych kominów pokrytych glazurą z roślinnymi motywami.

Elewacja zdobiona ceramiką w Dom Batlló (Casa Batlló) , która błyszczy w śródziemnomorskim świetle nadała budynkowi kolorytu niespotykanego dotychczas na zewnętrznych fasadach.

Czym jeszcze wyróżnia sie dom Batlló

Formy plastyczne na fasadzie i we wnętrzu domu Batlló są jak utwór, za pomocą którego Gaudí chce przekazać jakąś ideę, historię.
Dom Batlló (Casa Batlló) w Barcelonie.Formy plastyczne na fasadzie i we wnętrzu domu Batlló są jak utwór, za pomocą którego Gaudí chce przekazać jakąś ideę, historię.
10 listopada 2022

Dom Batlló A. Gaudiego w Barcelonie

Dom Batlló i jego morfologia

Dom Batlló (Casa Batlló) w Barcelonie jest pierwszym domem autorstwa Gaudí’ego usytuowanym na słynnej ulicy Passeig de Gràcia i drugim w dzielnicy Eixample. Dom Batlló od razu przykuł wzrok mieszkańców Barcelony. Liczni bogacze katalońskiej burżuazji zapragnęli mieć podobne kamienice. Jednym z nich był Pere Milà, dla którego Gaudí zaprojektował póżniej dom znany pod nazwa La Pedrera…

W listopadzie 1904 roku bogaty przemysłowiec Josep Batlló Casanovas wraz z małżonką Amalią Godó Belaunzarán zlecił Gaudiemu budowę nowego domu na miejscu zakupionej rok wcześniej klasycystycznej kamienicy. 

Gaudí, wychowany w skromnej rodzinie, przyzwyczajony do oszczędności i wykorzystywania wszelkich środków i materiałów, nie zawahał się zaproponować przebudowę istniejącego już budynku. To nie było w stylu Gaudí’ego trwonić niepotrzebnie  pieniądze i marnotrawić już istniejące rzeczy. W swoim śmiałym zamierzeniu Gaudí dobudowal jedno pietro, rozszerzył wewnętrzny dziedziniec i całkowicie zmienił wnętrza oraz fasadę budynku. W październiku 1906 roku, kamienica o powierzchni 5000 m kw. była oddana do użytku. Rok później dom Batlló był mianowany do konkursu - któremu patronował urząd miasta - na najlepszy budynek , ale niestety, nagrody tej nie wygral...

Licencjonowany przewodnik

Usługi turystyczne 

Barcelona, Hiszpania