Na co zwrócić uwagę w Muzeum Salvadora Dalí?  

Dla pełnego zapoznania się z dorobkiem artysty, polecam zwiedzić Muzeum Klejnotów, które znajduje się w tym samym budynku, ale bilet należy wykupić dodatkowo.  

Muzeum Klejnotów jest kolekcją, która została stworzona przez Salvadora Dali aby “cieszyć wzrok, wychwalać ducha, rozbudzić wyobraźnię i wyrazić przekonania. Bez publiczności te klejnoty nie spełnią funkcji dla jakiej były stworzone. Widz zamienia się w końcowego artystę. Jego zdolność widzenia, serce i rozum, które się stapiają i wyczuwają - w mniejszym lub większym stopniu - intencje twórcy, nadają klejnotom życia”.

Kolekcja klejnotów, jak wszystkie kreacje autora, nie jest pozbawiona symbolizmu. Znajdziemy tu odniesienia do mitologii, religii, filozofii, sztuki, osiągnięć nauki, technologii i do innych tematów fascynujących Daliego.

Zabronione pominąć  tę wystawę podczas wizyty w Figueres! 

 

W Muzeum Salvadora Dalí znajduje się kilkanaście sal wystawowych, w których są rozmieszczone eksponaty z różnych epok jego twórczej działalności. Nie znajdziemy w Muzeum chronologicznego porządku, przedmioty rozmieszczone są przypadkowo.

Zaraz po wejściu do Muzeum Salvadora Dalí, na wewnętrznym podwórku znajduje się słynna kompozycja z samochodem marki cadillac “Deszczowa Taksówka”, którą Dalí zaprezentował po raz pierwszy na międzynarodowej wystawie Surrealizmu w Paryżu (1938 r.), wzbudzając  tym powszechną sensację. Wokół cadillaca wiele przedmiotów odnoszących się do innych artystów, mirt w cześć Gali, łódka z ulubionego Port Lligat...

Nie możemy przejść obojętnie obok “szkatułki”, czyli Sali Skarbów, gdzie znajdują się obrazy  najbardziej charyzmatyczne dla S. Dalí, odnoszące się do historii sztuki, awangard minionych epok, nauki, do Gali i samego Dalí.

Obowiązkowo należy zapoznać się z eksponatami wystawionymi pod szklaną kopułą, popatrzeć wnikliwie na Halucyjnego torreadora, gdzie pojawia się wiele elementów i motywów powtarzających się w licznych dziełach malarza. Gala patrząc na Morze Śródziemne skrywa portret Lincolna gdy popatrzy się przez odpowiednia soczewkę. Technika wykonania obrazu jest wynikiem fascynacji Dalí’ego fizyką, zjawiskami optycznymi, i ogólnie, osiągnięciami nauki początku XX wieku.

Pośrodku sali pod kopułą znajduje się nagrobna płyta Salvadora Dalí

Schodząc pół piętra niżej znajduje się sala, gdzie pochowany jest mistrz surrealizmu. 

W sali naprzeciwko, na "Rybnym Stoisku",  umieszczone są obrazy wykonane w różnych stylach i technikach z różnych okresów, chociaż przeważają te z wczesnych lat eksperymentów i poszukiwań malarza. Znajdziemy tam również niektóre obrazy z dojrzałego okresu artysty.

Sala Mae West zaskakuje oryginalną kompozycją elementów, które tworzą oblicze słynnej aktorki.

 Na tym samym piętrze znajduje się Sala Wiatrów (w nawiązaniu do szalejących tu często wichur). Nad głowami zwiedzających wielkie malowidło wykonane przez S. Dalí specjalnie dla Muzeum. 

Aby zrozumieć przesłanie malarza, należy poznać historię i kulturę regionu, z którym Dalí był ściśle związany. Legendy, opowieści, popularne miejscowe bajdy i anegdoty znajdują odbicie w surrealistycznych obrazach. 

W sali znajdują się również liczne instalacje, hologramy, miniatury i autoportret malarza z jego młodzienczych lat. Nie przegapić hologramu, który jest hołdem dla Velazquez’a, jednego z najwybitniejszych hiszpańskich malarzy, którym zachwycał się Dalí. Wpływ Velazquez’a na twórczość Surrealisty można znaleźć w licznych jego obrazach.

Przechodząc po schodach na wyższe piętra należy zwrócić uwagę na kostiumy zaprojektowane przez Diora, w momencie kiedy pracował tam Pierre Cardin. W tych karnawałowych kostiumach Dalí i Gala pokazali się podczas balu zorganizowanego w Wenecji przez milionera Carlos’a Beistegui - jednej z najbardziej ekstrawaganckich osobowości połowy XX wieku.

W Sali Arcydzieł znajdują się obrazy malarzy podziwianych przez S. Dali (m.in. El Greco, M. Fortuny,  G. Dou, E. Meissonier czy Duchamps). 

Oprócz sal wystawowych, każdy kąt Muzeum, każdy przedsionek, przejście, dzieciniec, itp. jest wykorzystany aby pokazać ogromny dorobek artysty: ilustracje, instalacje, kompozycje i przeróżne przedmioty.

“Chcę aby moje muzeum było jedną całością, labiryntem, wielkim surrealistycznym przedmiotem. To będzie absolutnie teatralne muzeum. Ludzie, którzy przyjdą je zobaczyć, wyjdą z wrażeniem, że przytrafił się  im teatralny sen.”

Nic dodać, nic ująć. Dajmy ponieść się fantazji, pobawmy się razem z Salvadorem Dalí. Gra jest ciekawa, ale wymaga dobrego przygotowania. Polecam zwiedzanie  z przewodnikiem: 

Co jeszcze warto zobaczyć w Muzeum Salvadora Dalí?

Wokół Muzeum Salvadora Dali znajdują się liczne kompozycje, symbolizujące 3 wielkie pasje malarza: surrealizm, naukę i sztukę klasyczną. Warto się im przyglądnąć, a przede wszystkim zrozumieć cel dla jakiego zostały tu wystawione. Sam budynek (dawny gmach teatru miejskiego), którego boczne elewacje są  udekorowane bochenkami chleba, a dach ogromnymi jajami, zwiastuje atmosferę wnętrza Muzeum.

 

Teatr-Muzeum Salvadora Dalí nie pozostawia nikogo obojętnym. Muzeum może się podobać lub nie, ale nie sposób pominąć jedyną w swoim rodzaju fabrykę marzeń…

                        ¿Można zrozumieć artystę, czy nie? 

Temat niezwykle ciekawy, aczkolwiek niełatwy. 

Zapraszam do świata marzeń, którym jest Teatr-Muzeum Salvadora Dalí. Artysta żongluje surrealizmem jak cyrkowiec pałkami. Używa go świadomie dla wyrażania własnych uczuć: euforii, lęków, złości, nienawiści czy miłości. Surrealistyczne Muzeum Salvadora Dalí jest wielką wystawą własnego mikrokosmosu, w którym się obracał, i z którego jak czerpakiem wydobywał idee dla twórczego procesu.

Teatralne Muzeum Salvadora Dalí

Muzeum Salvadora Dalí znajduje się w rodzinnym mieście malarza -w Figueres, które jest stolicą jednego z najpiękniejszych regionów Katalonii.

Mistrz surrealizmu, był szaleńcem zadufanym w sobie, jak twierdzą liczni turyści po zwiedzeniu jego Muzeum?

Jak spojrzeć na malarstwo (i nie tylko) jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców XX wieku? 

Czy można zrozumieć przesłanie artysty, malarza, projektanta mody, pisarza, dekoratora, scenarzysty...? 

O czym mówi Salvador Dalí w swoich obrazach?

Pytania można zadawać bez końca. Niełatwo zrozumieć osobiste przesłanie pomysłodawcy, autora i wykonawcy swojego Muzeum.

Zapraszam  do najbardziej surrealistycznego muzeum na świecie, do przechadzki po najbardziej ukrytych zakątkach duszy mistrza, do tajemniczego świata przeżyć, snów, przywidzeń i nieograniczonej wyobraźni Salvadora Dalí.

 

03 listopada 2021

Muzeum Salvadora Dalí

Licencjonowany przewodnik

Usługi turystyczne 

Barcelona, Hiszpania