Palac Muzyki Katalonskiej 

Projekt Pałacu wykonany przez Lluísa Domènech Montaner przedstawiał sobą zupełnie nową koncepcję z punktu widzenia sztuki budowlanej. Poszukując nowych rozwiązań - zgodnie z duchem epoki - autor zaprojektował metalowa strukturę, niczym szkielet, który podtrzymuje obciążenia budynku. Takie rozwiązanie strukturalne pozwoliło architektowi zastosować szkło na bocznych ścianach przez które przedostaje się światło dzienne, oświetlając tym samym wnętrze Pałacu. Był to pierwszy budynek wybudowany w takim systemie w Hiszpanii.

09 grudnia 2022

Pałac Muzyki Katalońskiej w Barcelonie

Nowatorski projekt Pałacu Muzyki Katalońskiej

Pałac Muzyki Katalońskiej jest jedną z pereł stylu modernistycznego Katalonii. Budynek, ogłoszony dobrem Światowego Dziedzictwa Kultury przez Unesco w 1997 roku, jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Barcelony. Niesamowite dzieło jednego z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku - Lluisa Domènech Montaner - jest  odzwierciedleniem katalońskiej kultury i architektury oraz życia społecznego Barcelony ówczesnej epoki.

Pałac został wybudowany jako sala koncertowa i siedziba katalońskiego stowarzyszenia chóralnego (Orfeó Català). Owe stowarzyszenie było założone w 1891 roku w celu propagowania popularnej katalońskiej muzyki oraz rozpowszechniania najwybitniejszych dzieł powszechnej muzyki chóralnej. Projekt był odzwierciedleniem potrzeb estetycznych i kulturalnych Katalonii, jak również narodowego sentymentu Katalonczyków. 

Fundusze na wybudowanie Pałacu zebrano z datków publicznych. Gmach został zaprojektowany przez Lluisa Domènech Montaner i wybudowany w latach 1905-1908. Z estetycznego punktu widzenia budynek odpowiada trendom katalońskiego modernizmu: awangardowa architektura połączona ze sztuką  użytkową: rzeźba, ceramika, witraże, kute żelazo, etc.

Licencjonowany przewodnik

Usługi turystyczne 

Barcelona, Hiszpania

Ze wszystkich sal wyróżnia się przede wszystkim sala koncertowa i hall głównego wejścia. Znajdziemy tutaj płytki ceramiczne i emaliowane, o różnej teksturze, umiejętnie skomponowane między sobą i z witrażami. Marmurowe schody w stylu imperialnym dodaja majestatu i powagi. Szklane tralki balustrady schodów zakończone koroną w formie róży i kryształowe żyrandole podkreślają doniosłość miejsca.

Wspaniałe okno dachowe wykonane techniką witrażową przyciąga uwagę wszystkich odwiedzających. W rzeźbach i płaskorzeźbach upiększających scenę znajdziemy odniesienia do wielkich europejskich i katalońskich kompozytorów oraz alegorie przedstawiające ludowe pieśni zarówno katalońskie jak i z całego świata.

Są tu również elementy dekoracyjne odnoszące się do świata przyrody oraz katalońskich symboli narodowych.

Oprócz zwiedzania polecam wybrać się na koncert muzyki. Pawie pióra nad głową upiększające sufity sprawią, że poczujemy się jak w raju…

Wnętrze Pałacu Muzyki Katalońskiej 

Oryginalna ornamentyka Pałacu Muzyki Katalońskiej związana jest ściśle z muzyką. Całość sprawia wrażenie, jakby architektura i sztuka użytkowa zamienily sie w muzykę…albo muzyka zastygła w sztuce i architekturze…

Preludium do wnętrz stanowi już sama fasada, gdzie znajdziemy odniesienia do katalońskiej  popularnej muzyki, jak również do muzyki światowej. Liczne popiersia wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej przeplatane z alegoriami odnoszącymi się do symboli Katalonii podnoszą katalońską muzykę do rangi muzyki europejskiej.

Zastosowana ceramika dekoracyjna połączona z kamienna rzeźbą nadaje fasadzie wyjątkowego kolorytu. Paleta barw i form, amalgamat różnych materiałów i technik wykonania oraz symbolizm ornamentacji sprawiają wrażenie jakby sam budynek był muzycznym utworem zaczarowanym w kamieniu.

Ornamentyka Pałacu Muzyki Katalońskiej